29.11.2020 r. I Niedziela Adwentu

 1. W związku z trwającymi nadal zasadami bezpieczeństwa, w naszym kościele może uczestniczyć w liturgii jednocześnie 38 osób. Zgodnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia i zasadami funkcjonowania w strefie czerwonej podczas pandemii przypominamy wszystkim wiernym o przestrzeganiu zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa (maseczka lub przyłbica), dezynfekcji oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu w trakcie wszystkich nabożeństw religijnych, a także podczas przystępowania do spowiedzi świętej. Wyjątkiem są kapłani przy sprawowaniu obrzędów oraz lektor i psalmista w momentach czytania lub śpiewu. Podczas rozdawania Komunii świętej kapłani i szafarze noszą przyłbice lub maseczki. Przyjmując Komunię Św. na rękę pamiętajmy o obowiązku spożycia Ciała Pańskiego wobec kapłana lub szafarza. Nie wolno odchodzić z Komunią Św. do ławki. Prosimy również by nie tłoczyć przy podchodzeniu do ołtarza. Pamiętajmy też o tym, że naszej wspólnocie służą posługą kapłani seniorzy, przestrzeganie zaleceń sanitarnych związane jest również z troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
 2. Transmisje Mszy Św. na żywo z naszego kościoła w niedziele o godz. 9:30 i 11:00 oraz w dni powszednie Msza Św. wieczorna roratnia poprzez naszą stronę internetową: parafiaskorzewo.pl .
 3. Rozpoczynamy Adwent i nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Rok ten jest drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych
  i częstego uczestnictwa w nich. Ze względu na trwające wciąż ograniczenia sanitarne roraty (Msza o NMP)
  w tym roku będzie od poniedziałku do piątku o godz. 18:00, a w sobotę o godz. 8:00. Nie będzie rorat w środy o godz. 6:30 i śniadań dla dzieci, a intencje przyjęte na tę godzinę zostaną odprawione o godz. 8:00.
  Rodziców prosimy by wspólnie z dziećmi przygotowali lampion, wieniec adwentowy, figurkę lub obrazek Matki Bożej i korzystali z nich w czasie modlitwy rodzinnej. A po jej zakończeniu dzieciom można sprawić niespodziankę np. z kalendarza adwentowego, otwierając jedno słodkie okienko. 
 4. Dzisiaj rozpoczynają się „Ogólnopolskie Rekolekcje Oddanie33”. Są to 33 dniowe rekolekcje przygotowujące do aktu oddania się Panu Jezusowi przez Maryję. Ks. Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy świętej inauguracyjnej, która odbędzie się 29 listopada, o godz. 10:00 w katedrze poznańskiej. Rekolekcje będą również emitowane w Radiu Emaus w terminie od 29.11 do 31.12 - od poniedziałku do piątku o godz. 5:40 oraz 18:40, a w sobotę i niedzielę o godz. 6:40 oraz 15:10. Rekolekcje są konkretną propozycją formacji duchowej parafian na czas Adwentu i czasu przed lub po Nawiedzeniu Ikony Jasnogórskiej. Wszystkie informacje oraz materiały znaleźć można na stronie: www.oddanie33.pl
 5. Natomiast „Rekolekcje adwentowe dla dzieci 29.11 - 24.12” dostępne są na Youtube na kanale „Oddanie33”.
 6. Począwszy od dzisiejszej niedzieli możemy nabyć w głównym wejściu Domu Parafialnego poświęcone opłatki wigilijne i świece Caritas (duże 15,50 i małe 7 zł) jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. U Pań z Caritas wraz ze świecami można nabyć nasz parafialny kalendarz (10 zł), który zwykle rozprowadzali ministranci podczas kolędy. Dochód z kalendarza będzie przeznaczony, jak co roku, na wyjazd wakacyjny ministrantów. Podobnie, jak w roku ubiegłym pragniemy w adwencie wesprzeć Siostry Albertynki prowadzące jadłodajnie dla ubogich w Poznaniu przy ul. Ściegiennego. Siostry proszą o dar trwałych produktów typu: cukier, mąka, ryż, kasza, makarony, olej, przyprawy, herbata, różnego rodzaju konserwy, dżemy, tłuszcze, przeciery i inne przetwory oraz środki chemiczne: proszki, szampony, płyn do naczyń itp. Zbiórkę organizuje nasz Parafialny Zespół Caritas. Za każdy dar serca już dzisiaj wyrażają wdzięczność, bowiem w tym roku nie będzie organizowana Wigilia dla ubogich na Poznańskich Targach. Siostry pragną więc przygotować odpowiednie wsparcie dla tym samym zwiększonej ilości potrzebujących.
 7. Z przykrością informujemy, że w sobotę 5 grudnia nie zostaną poświęcone i wręczone medaliki dla dzieci z klas III. Zorganizujemy tę uroczystość w bardziej bezpiecznym terminie.
 8. Zbliżamy się do I rocznicy Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Już dzisiaj zapraszamy
  8 grudnia (Niepokalane Poczęcie NMP) na godz. 12:00 – Godzinę Łaski, po której będzie adoracja Najświętszego Sakramentu do wieczornej Mszy Św. oraz dalszy jej ciąg po Mszy Św., o godz. 20:30 różaniec, zakończony Apelem Jasnogórskim.
 9. W I czwartek miesiąca zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00 z Godziną Świętą i modlitwą o powołania.
 10. W tym tygodniu przypada także I piątek miesiąca – możemy skorzystać z sakramentu pokuty: od 16:00 do 18:00 (Komunia św. udzielana będzie co 10 min do 18:00) oraz od 18:30 do 19:30. Msza św. z nabożeństwem wynagradzającym NSPJ o godz. 18:00. Adoracja Najśw. Sakramentu po wieczornej Mszy św. do 19:30.
 11. Z sakramentu pokuty możemy również skorzystać w dni powszednie pół godziny przed każdą Mszą Św. Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo kapłanów i wiernych (ze względu na większą ilość osób w kościele) starajmy się nie korzystać z sakramentu pokuty w niedziele.
 12. W I sobotę – różaniec o godz. 7.30, a o 8.00 Msza św. wynagradzająca Niepokalanym Sercu Maryi, a po niej nabożeństwo i rozważanie.
 13. Ze względu na troskę o chorych i starszych parafian oraz ograniczenia strefy czerwonej nie będzie w I sobotę miesiąca objazdu chorych z sakramentami świętymi. Rodziny lub sąsiadów prosimy o przekazanie tej informacji. W nagłych wypadkach zawsze jesteśmy gotowi udzielić posługi – prosimy wówczas o kontakt.  
 14. Biuro parafialne pozostaje czynne w ustalonych godzinach. Przychodząc do biura pamiętajmy o zakrywaniu ust i nosa. W poczekalni przypominamy o konieczności zachowania dystansu min. 1,5m. Sprawy, które nie wymagają osobistego przybycia do biura najlepiej załatwiać telefonicznie w godzinach pracy biura. Do odwołania zawieszone są wszelkie spotkania, odbywające się w domu parafialnym. „Złoty Głosik” spotkanie online w piątek o godz. 17:00.
 15. Przypominamy rodzicom dzieci klas IV o odbiorze w zakrystii zdjęć z I Komunii Św.
 16. Biblioteka parafialna ze względu na zamknięcie placówek oświatowo-kulturalnych również zostaje zamknięta do odwołania.
 17. Przyjmujemy rezerwacje intencji mszalnych na rok 2021. Istnieje możliwość również zamawiania Mszy Św. gregoriańskich (30 intencji za jedną duszę).
 18. Zmarli nasi parafianie + Waldemar Buchwald ze Skórzewa ul. Wrzosowej, Msza Św. pogrzebowa we wtorek 1.12 o godz. 11:00 w naszym kościele, pogrzeb odbędzie się o 12:30 na cmentarzu junikowskim, + Bolesław Kaczmarek ze Skórzewa, ul. Stawnej, jego pogrzeb odbędzie się w środę 2.12 na naszym cmentarzu o godz. 10:00 różaniec, o 10:30 Msza Św. i pochówek. W poniedziałek pożegnamy także dziecko + Michalinę Nowak z Dąbrowy. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…
 19. Na przeżywanie Adwentu i wytrwanie w naszych dobrych postanowieniach życzymy zdrowia, łaski Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi Niepokalanej.

proboszcz Marek Niemir i ks. wikariusz Przemysław Sobol

 

DEKRET Stanisława Gądeckiego, Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego o dyspensie w związku z  obostrzeniami sanitarnymi:

W związku z obostrzeniami sanitarnymi podczas zgromadzeń religijnych udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej do czasu zniesienia ograniczeń. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zachęcam także, aby korzystający z dyspensy byli wierni osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w miarę możliwości łączyli się duchowo z liturgiczną wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Intencje mszalne: 30.11-06.12.2020 r.

Poniedziałek 30.11.2020 Św. Andrzeja Ap.
godz. 08:00 1. Za dusze w czyśćcu cierpiące
2. + Andrzej Jaskuła od mamy
godz. 18:00 1. + Andrzej Węcławek
2. + Eugeniusz Roszyk od Alfreda i Beaty z rodz.
Wtorek 01.12.2020
godz. 08:00 + Zygmunt Sałaciński (1 greg.)
godz. 11:00 Pogrzebowa + Waldemar Buchwald
godz. 18:00 1. W int. Ks. Kan. Seniora Tomasza z ok. 70 rocz. ur. z podz. za dar życia i powołania, z prośbą o zdrowie i dary Ducha Św.
2. + Florian Wojciechowski – chrześniaka Leszka
3. + Zbigniew Grzegorzewski od syna Mirosława z rodz.
Środa 02.12.2020
godz. 08:00 1. + Stanisław Józefczyk od Ryszarda Cołty z rodz.
2. + Edmund Bornikowski od siostrzenicy z rodz.
godz. 18:00 1. NOWENNOWA ZA ŻYWYCH
    * Z prośbą o zdrowie, Boże błog. i opiekę MB dla dzieci, wnuków i prawnuków
    * W int. Liudmyly i Romana z prośbą o utulenie żalu po śmierci córki Michaliny i z prośbą o potrzebne łaski
2. + Zygmunt Sałaciński (2 greg.)
Czwartek 03.12.2020 I czwartek / Św. Franciszka Ksawerego
godz. 08:00 1. + Stanisława Siejak od członkiń IV Róży Różańcowej
2. + Zygmunt Sałaciński (3 greg.)
godz. 18:00 1. + Barbara Cołta
2. + Jan i Maria Gierczyński
Piątek 04.12.2020 I piątek / Św. Barbary
godz. 08:00 1. + Za dusze w czyśćcu cierpiące oraz w int. Artura, Wojciecha i Ryszarda
2. + Zygmunt Sałaciński (4 greg.)
godz. 18:00 1. + Karol Zachwieja w 6 rocz. śm.
2. W int. Pauliny oraz jej rodziców z prośbą o wstawiennictwo śp. Antosi w 2 rocz. śm. i wszystkie potrzebne łaski
Sobota 05.12.2020 I sobota
godz. 08:00 1.+ W int. VI i VII Róży Różańcowej z Dąbrowy, z prośbą o wyproszenie przez MB błogosławieństwa Bożego i pokój wieczny dla zmarłych
2. + Janina Dorna od VI Róży Różańcowej z Dąbrowy
3. + Zygmunt Sałaciński (5 greg.)
godz. 18:00 1. + Marian Domagalski w 19 rocz.
2. Rez. Piwowarczyk, Ul. Miła
Niedziela 06.12.2020 II niedziela Adwentu
godz. 08:00 + Władysław Joksz od Zofii Adamczak z rodz.
godz. 09:30 + Zenon Wachowiak i zm. z rodz.
godz. 11:00 + Grzegorz Kaczmarek w 2 rocz. śm.
godz. 12:30 + Zygmunt Sałaciński (6 greg.)
godz. 18:00 + Maciej Hoffmann