Sakrament Chrztu Świętego

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO 2018 - SOBOTA, GODZINA 15.00

  • 20 stycznia
  • 17 lutego
  • 17 marca
  • 21 kwietnia (WYJĄTEK ZE WZGLĘDU NA ŚWIĘTA)
  • 19 maja
  • 16 czerwca
  • 21 lipca
  • 18 sierpnia
  • 15 września
  • 20 października
  • 17 listopada
  • 15 grudnia

Katecheza chrzcielna i instrukcja dla rodziców i chrzestnych w czwartek przed sobotą chrzcielną o godzinie 18.30 w Domu Parafialnym (lipiec i sierpień w piatek przed chrztem o 18.30)

Rodzice dziecka winni wybrać dla niego rodziców chrzestnych, którzy mają obowiązek wspomagać rodziców naturalnych lub opiekunów prawnych w  katolickim wychowaniu dziecka. Spełnia się ten wymóg prawa także wówczas, gdy w obrzędzie chrztu św. uczestniczy tylko jeden z rodziców chrzestnych (Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 1).

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Chrzestnym może zostać osoba, która jest katolikiem, wyznającym swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła, ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania (por. Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 2, Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 874. § 1).

Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym?

Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związku niesakramentalnym (kontrakt cywilny lub bez żadnych zobowiązań prawnych) oraz młodzież, która nie uczestniczy w szkolnej katechizacji (por. Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 3).

Wykaz dokumentów potrzebnych do chrztu:

  1. akt urodzenia dziecka (odpis),
  2. wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców, 
  3. dane o rodzicach chrzestnych (imiona i nazwiska, wiek, zawód, adres zamieszkania),
  4. zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o zdolności do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego.

Rodzice dziecka, jeżeli nie ma temu przeszkód, powinni przed chrztem skorzystać z sakramentu pokuty (nie mogą skorzystać z sakramentu pokuty osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego – a więc tylko po ślubie cywilnym czy też w tzw. konkubinacie).