29 Marca 2020, V Niedziela Wielkiego Postu

29.03.2020 r.  V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ KORONAWIRUSA I WYDANYMI DEKRETAMI KS. ARCYBISKUPA ZAWIESZONE ZOSTAŁY WSZELKIE SPOTKANIA GRUP W DOMU PARAFIALNYM. ODWOŁANE ZOSTAŁY RÓWNIEŻ: NABOŻEŃSTWA GORZKICH ŻALÓW I DROGI KRZYŻOWEJ (Z WYJĄTKIEM JEDNEJ W PIĄTEK W GODZINIE MIŁOSIERDZIA), SPOWIEDŹ W I PIĄTEK ORAZ PIERWSZA SPOWIEDŹ DZIECI KOMUNIJNYCH W WIELKI PIATEK, REGULARNE ODWIEDZINY CHORYCH (Z WYJĄTKIEM DORAŹNYCH WEZWAŃ), BIERZMOWANIE, PRZYGOTOWANIE DO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ, PIELGRZYMKI ZAGRANICZNE.

 

 1. Zgodnie z dekretem Ks. Arcybiskupa do dnia 08.04 udzielona jest wszystkim wiernym dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we Mszy Św.

 

 1. Wiernych pozostających w domach i uczestniczących w Mszach św. transmitowanych przez media prosimy o przyjmowanie Komunii św. duchowo.​ Film instruktażowy na ten temat: 

 1. Msze św. w naszym kościele odbywają się wg stałego porządku z tym, że na raz może w kościele przebywać nie więcej niż 5 osób. Pierwszeństwo uczestniczenia mają osoby z zamówionych intencji mszalnych. Prosimy o okazanie nam zrozumienia w tej bolesnej sytuacji.

 

 1. Wychodząc naprzeciw pragnieniu przyjmowania Komunii św. umożliwiamy Jej przyjęcie (w grupach do 5 osób) codziennie od 7:30 do 7:55 i o 8:30 oraz od 17:30 do 17:55 i o 18:30.  Rekomendowane jest przez władze duchowne przyjmowanie Komunii św. na rękę. W kruchcie kościoła umieszczony jest preparat do dezynfekcji rąk. Film instruktażowy na ten temat:

 

 1. Transmisja na żywo z naszego kościoła w sposób ciągły  udostępniona będzie od środy (1 Kwietnia). W ten sposób będziemy mogli razem we wspólnocie parafialnej przeżywać Msze św., nabożeństwa Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00, Różańca o 20:30, a w ciągu dnia adorować Najświętszy Sakrament. W aktualnościach, podane są także godziny transmisji Mszy św. z innych kościołów.

 

 1. Nasi Księża Seniorzy, ze względu na wiek, przyjęte Msze św. odprawiają w domu (za zgodą ks. Arcybiskupa). W kościele o danej godzinie modlimy się we wszystkich podanych intencjach.

 

 1. Umożliwiamy korzystanie z Adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od rannej Mszy św. do wieczornej, a w sobotę od 12:00, ze względu na sprzątanie kościoła. Przedsionek kościoła pozostaje otwarty przez cały dzień. Zachęcamy też do podejmowania lektury Pisma Świętego i prasy katolickiej w formie elektronicznej (gosc.pl i przewodnik-katolicki.pl).

 

 1. Codziennie o godz. 20:30 kapłani w kościele odmawiają różaniec w intencji ochrony przed chorobami, za osoby posługujące chorym, za zmarłych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Ks. Arcybiskup wzywa wiernych, aby w tym samym czasie – w duchowej łączności z kapłanami – odmawiali różaniec w swoich domach. Modlitwa prowadzona przez Ks. Arcybiskupa transmitowana jest również online i na falach Radia Emaus.

 

 1. W środę 25.03 Ks. Arcybiskup dokonał aktu zawierzenia ludzi żyjących w Polsce, w Europie i na całym świecie Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Na Jego prośbę dokonano również tego aktu w Fatimie. W czwartek 26.03 ten sam Akt został ponowiony w naszym kościele przez kapłanów podczas wieczornej modlitwy różańcowej.

 

 1. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Sakrament pokuty jest możliwy bezpośrednio po Mszach św. rannych i wieczornych (z zachowaniem ograniczenia do 5 osób w kościele). Aby zachować ciągłość I piątków i I sobót zachęcamy do przyjmowania w te dni Komunii św. wynagradzającej na sposób duchowy.

 

 1. Zaplanowana na Wielki Wtorek parafialna spowiedź wielkanocna odbędzie się w nowym terminie po ustaniu epidemii.

 

 1. Do biura parafialnego osobiście prosimy zgłaszać się TYLKO w pilnych sprawach (np. pogrzebowych). Pozostałych informacji udzielamy telefonicznie w godzinach pracy biura (882 839 377).  

 

 1. Jeśli osoby starsze lub samotne w naszej parafii potrzebują pomocy np. w podstawowych zakupach, informujemy, że zgłosiły się do kapłanów, osoby chcące nieść pomoc. W celu uzyskania pomocy wolontariuszy prosimy o kontakt telefoniczny z biurem parafialnym.

 

 1. KOMUNIKATY DLA RODZICÓW DZIECI I-KOMUNIJNYCH:
 • Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. W tym odwołane są pierwsze spowiedzi w Wielki Piątek).
 • Po Wielkanocy, jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, odwołujemy obecny termin I Komunii św. 17 maja do czasu ustania epidemii – najrozsądniej wtedy będzie przełożyć uroczystość na przełom września i października. - Jeżeli jednak po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, I Komunia św. odbędzie się w normalnym terminie. Wtedy dzieci pójdą tylko do 1 – pierwszej spowiedzi 15.05. Będziemy wówczas prosić rodziców o szczególne zatroskanie o przygotowanie duchowe dzieci i zewnętrzną organizację uroczystości.
 • Odbiór zamówionych alb, gdyby Komunia miała odbyć się w normalnym terminie będzie podany po Wielkanocy. Jeśli I Komunia zostanie przesunięta w terminie będziemy prosić rodziców o ponowne podanie aktualnego wzrostu dziecka.

 

 1. W czwartek 2 kwietnia przypada 15. rocz. narodzin dla nieba św. Jana Pawła II. Szczególnie w tym dniu wzywajmy jego orędownictwa w naszym doświadczeniu cierpienia. Uczcijmy ten dzień wywieszeniem flag i zapaleniem świec w oknach w godz. 21:00 – 22:00 (wspominając powrót św. papieża do Domu Ojca o godz. 21:37). W ten dzień o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji nowych, świętych, charyzmatycznych i licznych powołań kapłańskich i zakonnych. W obecnej sytuacji, gdy we Włoszech zmarło już ponad 70 kapłanów, w Polsce 2 i wielu w innych krajach, ta modlitwa jawi się jako niezwykle potrzebna.

 

 1. Bardzo serdecznie dziękujemy za przekazywane na konto parafialne ofiary: na daninę diecezjalną, remonty i na kwiaty do Grobu Pańskiego, który jest już budowany pomimo ograniczeń związanych z nawiedzeniem kościoła (Adoracja będzie dostępna online) oraz na bieżące funkcjonowanie parafii, nie mającej w obecnym czasie ze składek niedzielnych środków na utrzymanie. Osoba składająca ofiarę w takiej formie może odliczyć jej wysokość od podatku nr konta: 52 9072 0002 0700 0212 2000 0001, z dopiskiem „darowizna na cele kultu religijnego”. Dotychczas daninę złożyło 120 rodzin (2 915 zł). W tym roku zobowiązani jesteśmy do uiszczenia na ten cel 15 676,00 zł (suma zależna od ilości parafian). Bóg zapłać!

 

 1. Początek prac konserwatorskich przy kościele planowany jest zaraz, gdy będzie to możliwe po ustaniu epidemii. W kościele został zainstalowany nowy projektor i ekran (koszt to prawie 8 000 zł). Na cmentarzu parafialnym po otrzymaniu zezwolenia z urzędu gminy została przeprowadzona wycinka 5 drzew (zagrożenie bezpieczeństwa). Prace były wykonywane metodą alpinistyczną, koszt: 4500 zł.

 

 1. Wiele informacji o obecnej sytuacji w naszej Archidiecezji i Kościele Polskim znajdziemy na stronach: http://archpoznan.pl/ i https://episkopat.pl/.

 

 1. Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa –w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu. Prosimy więc wszystkich wiernych o ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. W oczekiwaniu na Wielkanoc traktujmy Wielki Post jako wyrzeczenie się działań, które mogą przyczynić się do rozwoju tej groźnej choroby. Niech połączy nas modlitwa w intencjach: o zdrowie dla cierpiących, o ochronę przed chorobami, o siły dla służb medycznych, wszystkich zapobiegających rozszerzaniu się zachorowań i za najbardziej narażonych, a także postawę nadziei i pokój serca dla każdego z nas.

 

 1. Wchodząc w bezpośredni etap przygotowań do Wielkanocy, życzymy by miłosierny Pan wysłuchał zanoszonych modlitw i udzielił wszystkim daru zdrowia i błogosławieństwa.

ks. prob. Marek Niemir