Z życia Parafii - słowo Proboszcza

Z ŻYCIA PARAFII – SŁOWO PROBOSZCZA

Drodzy Parafianie!

Za nami piękne, słoneczne wakacje i bardzo trudny okres żniw. Dzieci i młodzież naszej parafii wróciły szczęśliwie do szkół i na lekcje katechezy. Szkoda tylko, że nie wszyscy zapragnęli rozpocząć nowy rok szkolny z Panem Bogiem poprzez udział we Mszy św. i skorzystanie z sakramentu pokuty. Dziękujemy Panu Bogu i Jego Matce za szczęśliwie odbyte pielgrzymki do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny (z sanktuarium w Medjugorie) oraz w Bieszczady z tzw. Polskim La Salette, sanktuariami Królowej Bieszczad, Matki Pięknej Miłości, pobytem w Komańczy i Lwowem (gdzie szczególnie uczciliśmy pamięć walczących o wolność naszej Ojczyzny. Wiele radości przyniosła ministrantom i innym dzieciom Wyprawa Szlakiem Zamków Krzyżackich.

Ostatnie miesiące to czas intensywnych i kosztownych prac remontowych i inwestycyjnych w naszej wspólnocie. Na ukończeniu jest już nowy 23 - głosowy instrument organowy, który usłyszymy w sobotę 29.09.2018 r. Wspomniałem już o tym wcześniej koszt całej inwestycji to 114 300,00 zł. Udało nam się sprzedać za kwotę 19 000,00 zł nasze stare organy, które zdemontowaliśmy i obecnie znalazły swoje miejsce w małym kościele w Mrzeżynie nad Bałtykiem. W maju zostały postawione w kaplicy cmentarnej  z kamienia marmurowego ołtarz, ambonka i stolik na naczynia liturgiczne (koszt 19 300 zł) .Oprócz tego na cmentarzu został uporządkowany teren pod kolejną, nowa kwaterę do pochówku.  Wcześniej w kościele został odnowiony ołtarz Najśw. Serca Pana Jezusa oraz ambonka liturgiczna (koszt 50 000,00 zł, czego 9 500,00 zł dzięki udziałowi rodziców dzieci komunijnych). Przez pierwsze tygodnie września poddana została renowacji posadzka z lastriko w kościele (koszt robocizny i środków wyniósł 13 000,00 zł). Został już wykonany relikwiarz do otrzymanych z San Giovanni Rotondo relikwii o. Pio oraz relikwiarium i wotaria pod obraz świetego namalowany i oprawiony przez tę samą artystę, która malowała do naszego kościoła obraz św. Jana Pawła II. Pod ołtarzem  umieszczony zostanie kandelabr elektryczny z 30 świecami (Za to wszystko zapłaciliśmy 14 300,00 zł). Każdy chcący mieć udział w ufundowaniu obrazu i relikwiarza może złożyć swoja ofiarę do skarbony za ławkami. W czasie wakacji zmienione i ulepszone zostało nagłośnienie dla scholi dziecięcej, a w miesiącu wrześniu została zamówiona i zostanie w najbliższym czasie wykonana usługa wymiany i ulepszenia nagłośnienia w kościele z cyfrowym wzmacniaczem (koszt sprzętu i materiałów i wykonania tej inwestycji wyniesie blisko 20 000,00  zł). Trwają prace porządkowe w wieży kościelnej oraz zabezpieczania okien i okiennic przed jakże wielką inwazją gołębi. Te prace potrwają do listopada. Jeszcze we wrześniu po wypadku samochodowym zostanie naprawiony płot przy parkingu. Do dzisiaj bowiem trwają odwołania w związku z przyznaniem zbyt niskiego odszkodowania.  

Z wielkiej potrzeby serca pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy poprzez swój dar materialny i modlitwę przyczyniają się do upiększenia naszej świątyni, wykonania remontów i utrzymania budynków parafialnych. Obliczyliśmy, że w ciągu tygodnia z domu parafialnego (wszystkie grupy i biuro parafialne) korzysta ponad 200 osób. Nadmienię tylko, że miesięczny koszt samego ogrzewania w sezonie grzewczym wynosi ponad 4 tys. zł i drugie tyle kosztuje miesięczne ogrzewanie kościoła.

Drodzy Parafianie sami widzicie, jak wiele wysiłku oprócz zaangażowania duszpasterskiego trzeba włożyć w organizację utrzymania ekonomicznego naszej parafii. Nadal spłacamy jeszcze zaciągnięty dług na tynkowanie i schody domu parafialnego, a już w przyszłym roku trzeba będzie wykonać nowe dachy na 4 przybudówkach kościoła. Liczę na Wasze zrozumienie i życzliwość, także tych wszystkich, którzy nigdy dotąd nie czuli się odpowiedzialni za dobro wspólne jakim jest kościół i parafia. 

Drodzy Parafianie pozdrawiam Was serdecznie i wraz z ks. Gniewomirem i ks. kan. seniorem Franciszkiem zapewniamy o nieustannej modlitwie w Waszej intencji.

 

ks. Marek Niemir, proboszcz

Zobacz również

Plan Adoracji i święcenie potraw

Plan Adoracji i święcenie potraw
18/04/2019

Godzinowy plan adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz godziny święce...

Czytaj więcej...

Spowiedź przed Wielkanocą

Spowiedź przed Wielkanocą
15/04/2019

Godziny spowiedzi

Czytaj więcej...