REKOLEKCJE WINNICA RACHELI "UZDROWIENIE PO ABORCJ" 23-25 MARCA

Co znaczy nazwa Winnica Racheli?

Imię "Rachel" nawiązuje do postaci ze Starego Testamentu, o której jest napisane w Księdze Jeremiasza, Jr 31, 15-17

Płacz Racheli

To mówi Pan:
«Słuchaj! W Rama daje się słyszeć
lament i gorzki płacz.
Rachel opłakuje swoich synów,
nie daje się pocieszyć, bo już ich nie ma».
To mówi Pan:
«Powstrzymaj głos twój od lamentu,
a oczy twoje od łez,
bo jest nagroda na twe trudy
- wyrocznia Pana -
powrócą oni z kraju nieprzyjaciela.
Jest nadzieja dla twego potomstwa
- <wyrocznia Pana> -
wrócą synowie do swych granic.

Dlaczego winnica?

Jest wiele obrazów i symboli związanych z winnicą. Jest to miejsce gdzie winorośle wzrastają, są przycinane, podwieszane i oczyszczane, tak aby mogły unieść jak najobfitszy  owoc. Winnica jest miejscem pracy gdzie wytwarza się słodkie wino. Być może najbardziej znaczące powiązanie z winem pochodzi z mocnych i poruszających słów Jezusa w Ewangelii według Św. Jana:

„Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.”(J 15, 4-5)

Winnica Racheli bierze sobie to Słowo do serca jako, że rekolekcje weekendowe to proces duchowego i emocjonalnego uzdrowienia. Próbując zrozumieć tajemnicę śmierci szukamy Boga w chwilach rozpaczy, traumy i utraty życia ludzkiego.

Śmierć spowodowana aborcją prowadzi do rozpaczy i wielkiej tęsknoty za kimś kogo nie da się już odzyskać. Płaczemy. Przywołujemy żal, nasz udział w tym co się stało i to dziecko, za którym będziemy tęsknić. W tych bolesnych momentach straty poszukujemy znaczenia jakieś siły wyższej poza nami i rzeczywistości bardziej doskonałej niż nasza ludzka.

W wielu wersetach biblijnych Bóg mówi o odnowieniu upadłych winnic i przywrócenie im stanu doskonałości. Poniższe słowa z Księgi Ozeasza przedstawiają podróż jaką odbywamy na rekolekcjach Winnicy Racheli.

Dlatego chcę ją przynęcić,
na pustynię ją wyprowadzić
i mówić jej do serca.

Oddam jej znowu winnice,
dolinę Akor uczynię bramą nadziei -
i będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości,
gdy wychodziła z egipskiego kraju.

Księga Ozeasza 2,16-17

I poślubię cię sobie [znowu] na wieki,
poślubię przez sprawiedliwość i prawo,
przez miłość i miłosierdzie.

Poślubię cię sobie przez wierność,
a poznasz Pana

Księga Ozeasza 2, 21-22