Parafialna Pielgrzymka

PIELGRZYMKA PARAFII ŚW. MARCINA I WINCENTEGO

W SKÓRZEWIE

Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

29-06.-08.07.2018 r. (10 DNI)

 

1 DZIEŃ  29.06 (piątek)

Wyjazd ze Skórzewa o godz.5.00 z parkingu, pakowanie bagażu godz. 4.15, a Msza św. o godz. 4.30. Przejazd przez  Czechy, Austrię, Słowenię. Nocleg na trasie  w miejscowości Trakoscian (Chorwacja). Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu 4*

 

2 DZIEŃ    30.06 (sobota)

Śniadanie. Przejazd do Marija Bistrica – najważniejszego chorwackiego sanktuarium maryjnego.

Obiektem kultu jest tutaj późnogotycka, drewniana figura Matki Bożej z końca XV wieku. Przejazd nad Jeziora Plitwickie – wpisane na listę UNESCO. Spacer pomiędzy kaskadowo spadającymi wodami  kilkunastu jezior.

Przejazd do Bośni i Hercegowiny. Przyjazd w godz. wieczornych do Medjugorje – miejsca modlitwy i kultu maryjnego. Zakwaterowanie w obiekcie 3* lub 4* (pokoje 2, 3 osobowe). Obiadokolacja. Msza św. i nocleg.

 

3 DZIEŃ    01.07 (niedziela)

Śniadanie . W centrum miejscowości znajduje się kościół pw. św. Jakuba. W pobliżu miejscowości znajdują się dwa wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień, na zboczu którego stoi „Błękitny Krzyż”, a na szczycie Figura Matki Boskiej. Góra ta jest miejscem modlitwy w ciszy i spokoju, w drodze na Podbrdo ustawiono kapliczki tajemnic różańcowych. Góra Krzyża (Kriżevac) – góra modlitwy, ze stacjami drogi krzyżowej. Zbocza wzgórz są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże, a pielgrzymi zostawiają napisane listy z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem małe krzyże.

Msza św. w kościele św. Jakuba, obiadokolacja.

 

4 DZIEŃ   02.07 (poniedziałek)

Śniadanie, przejazd i zwiedzanie Mostaru – nieformalnej stolicy Hercegowiny. Spacer po starym mieście, odbudowanym po ostatnich wojnach, wyglądające niemal identycznie, jak za czasów Imperium Ottomańskiego. Wąskie, kamienne uliczki, nad którymi tłoczą się niewielkie, kolorowe domy tureckie, tętniące handlowym życiem. Kiedyś sprzedawało się tutaj towary z dalekich krain jak i przedmioty codziennego użytku, a dziś turystyczne pamiątki, głównie w formie ludowego rękodzieła, często pochodzącego z warsztatów znajdujących się na zapleczu sklepików. Zobaczyć można: meczety, łaźnie turecką oraz kościół i klasztor  franciszkański. Po przejściu słynnym mostem, nastąpi przejazd do Neum. Zakwaterowanie w hotelu Grand Hotel Neum 4*. Obiadokolacja, możliwość kąpieli w morzu.

 

5 DZIEŃ    03.07 (wtorek)

Śniadanie, dzień wolny i odpoczynek nad Morzem Adriatyckim, Msza św. w miejscowym kościele, obiadokolacja.

 

6 DZIEŃ    04.07 (środa)

Śniadanie. Przejazd do Dubrownika – jedno z najpiękniejszych miast świata. Spacer po starym mieście, z zachowanym w całości układem urbanistycznym średniowiecznego miasta i systemem umocnień obronnych, wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wizyta w katedrze Wniebowzięcia NMP (chorw. Dubrovačka katedrala Uznesenja Marijina). Znana jest jako „Velika Gospa”, zbudowana w stylu barokowym, w latach 1671–1713, na miejscu świątyni wzniesionej według legendy przez króla angielskiego Ryszard Lwie Serce, w podzięce za cudowne ocalenie w drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej. Uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi (1667), zawiera wiele cennych malowideł m.in. jeden oryginalny obraz Tycjana. Dostępny jest także bogaty skarbiec. Powrót do Neum. Plażowanie i kąpiel w morzu, obiadokolacja.

7 DZIEŃ    05.07 (czwartek)

Śniadanie, wyjazd do Vepric – krótka wizyta w chorwackim Lourdes i przejazd do Splitu. Zwiedzanie Pałacu Dioklecjana, starego miasta z uroczymi uliczkami, katedry, pomnika św. Grzegorza. Przejazd do Trogiru – spacer wąskimi uliczkami, przejście do portu, zwiedzanie katedry św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) – zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku z dzwonnicą z XIV wieku. Przejazd do Hotelu Medena 4* w Seget, obok Trogiru, obiadokolacja.

 

8 DZIEŃ    06.07 (piątek)

Śniadanie, przejazd do Šibenika (Szybenik). Zwiedzanie Katedry św. Jakuba – na liście światowego dziedzictwa UNESCO (budowana przez kilku architektów w XV i XVI w. z kamienia bez użycia jakichkolwiek innych materiałów i 71. realistycznymi płaskorzeźbami w apsydach), łączy w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego. Powrót do hotelu Medena 4*w Seget, obiadokolacja.

 

9 DZIEŃ   07.07 (sobota)

Śniadanie, wyjazd na Wodospady na rzece KRKA (wpisane na listę UNESCO). Spacer pomiędzy wodospadami, kąpiel w rzece pod wodospadem (czas pobytu ok. 2 godziny). Przejazd nocny do Polski.

 

10 DZIEŃ  08.07 (niedziela)

Po przekroczeniu granicy polskiej Msza św. w Bardzie Śląskim – sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Przyjazd do Skórzewa w godzinach południowych.

 

CENA: 1010 zł i 400 Euro

 

Wpłaty:

I rata: 200 Euro – przy zapisie

II rata: 200 Euro – do 30.03.2018

II rata: 1010 zł – do 30.05.2018

 

Cena obejmuje :

  • 8. noclegów w hotelach, 8. śniadań w formie bufetu, 8. obiadokolacji (bufet/serwowane)
  • Ubezpieczenie KL i NNW, OC Biura Podróży, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Opiekę pilota i przewodnika
  • Zachodni autokar z barkiem i toaletą
  • 23% podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • Wejść na płatne plaże
  • Wstępy do obiektów i parków, miejscowych przewodników, wjazdy do miast, opłaty parkingowe (65 Euro płatne u pilota w czasie pielgrzymki), wejście na płatne plaże indywidualnie

 

UWAGA!

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.

 

 

GÓRA KRIZEVACWODOSPADY W PARKU NARODOWYM KRKA
DUBROWNIK