ZBUDOWALIŚMY ORGANY

W dekrecie po wizytacji przeprowadzonej 20 września 2017 r. przez ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Metropolitę Poznańskiego, w punkcie dotyczącym zadań, które stoją przed naszą parafią otrzymaliśmy m.in. takie wskazanie: „Biorąc pod uwagę wielkość kościoła warto podjąć starania zmierzające do zmiany instrumentu organowego na większy i bardziej okazały”.

            Korzystając z okazji do nabycia instrumentu odpowiadającego naszej świątyni i po zasięgnięciu opinii fachowców, niezwłocznie podjęliśmy się tego trudnego i kosztownego zadania. Dotychczasowe stare organy, chociaż 2 lata temu przeszły remont mieszków i przewodów wymagały dalszych prac remontowych i wymiany kolejnych elementów zniszczonych przez owada zwanego kołatką. Posiadały zaledwie 6 głosów i zamontowane były w latach powojennych z dostępnych wtedy pozbieranych różnych elementów, ze starych instrumentów z innych kościołów. Ten stary instrument został sprzedany do małego kościoła w Mrzeżynie nad morzem.

            Nowy instrument 23 głosowy został zakupiony w Rotterdamie (Holandia), a wcześniej znajdował się w kaplicy pw. MB Nieustającej Pomocy w Schijndel mieszczącej się w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Szarytek od Jezusa i Maryi (obiekt został sprzedany). Te organy powstały w 1927 roku, a więc w tym samym czasie, gdy wznoszono naszą świątynię (1927-1929). Zbudowane były przez firmę „Bernard Pels and Sons in Alkmaar” (Bernard Pels i Synowie w Alkmaar). Okazja ich zakupu była wyjątkowa, ze względu na znakomity stan techniczny i doskonale sporządzoną dokumentację całego instrumentu (także plany ze zdjęciami w formie elektronicznej). Ostatni remont tych organów miał miejsce w 2008 r. Po rozebraniu i spakowaniu w skrzynie zostały przywiezione wypełnionymi po brzegi TIR-em i busem (razem ok. 6 ton).

Prace w sezonie zimowym rozpoczęliśmy od rozebrania starego instrumentu. Najcięższe elementy nowych organów, a więc wiatrownice zostały wciągnięte na balkon dzięki zbudowanemu rusztowaniu, wyciągarce i pomocy naszych parafian (mężczyzn i młodzieży męskiej).

Budowy instrumentu podjął się Pan Artur Kaczmarek – poznański organmistrz, który musiał najpierw stworzyć projekt ich przebudowy, uwzględniający kształt i ograniczoną powierzchnię naszego balkonu. Gdyby organy miały być zbudowane dokładnie tak jak w Holandii zabrakło by nam około 1,5 m długości balkonu. Tak zrodziła się konieczność budowy od podstaw szafy ekspresyjnej drugiego manuału (pozwalającej na regulację głośności instrumentu).

Wielu ludzi sądzi, że 23 głosy w organach to 23 piszczałki umieszczone w prospekcie (na froncie) instrumentu. W rzeczywistości chodzi o 23 rzędy różnej wielkości piszczałek (zarówno blaszanych, jak i drewnianych, o różnej barwie brzmienia) i w różnej ilości w każdym rzędzie. W sumie piszczałek (od tych mniejszych od długopisu po kilkumetrowe, grube kominy) w naszych organach jest razem 1700. Dostępne do gry są dwa manuały i pedał (tzn. klawiatura nożna). Piszczałki są labialne (ich źródłem dźwięku jest siła drgającego powietrza) i językowe (źródłem dźwięku jest drgająca blaszka).

W kwietniu zainstalowane zostały nowe duże miechy (3 sztuki) ze skóry bydlęcej, wraz z mechanizmami do przepuszczania powietrza. Po zmontowaniu szafy ekspresyjnej i ustawieniu pierwszych piszczałek głosów pedałowych rozpoczęto prace nad trakturą, czyli połączeniem i sterowaniem. Wiatrownice z kontuarem (klawiatura do gry) połączono przy użyciu przewodów w formie wiązek (o łącznej długości kilku kilometrów). W czerwcu osadzono pozostałe piszczałki oraz  połączono dmuchawę i kanały powietrzne. Po testach traktury rozpoczęły się prace strojeniowe i budowa prospektu, a więc tego co jest widoczne dla naszych oczu od strony nawy głównej kościoła. Prospekt składa się w części głównej z 21 piszczałek na dębowym froncie oraz 28 piszczałek na bocznych balkonach.

Zapraszam do odwiedzin strony internetowej naszej parafii i obejrzenia zdjęć z poszczególnych etapów budowy. 

Dzięki ofiarom złożonym przy okazji kolędy, daniny diecezjalnej i składek inwestycyjnych zapłaciliśmy za instrument w Holandii oraz zakupiliśmy materiały drewniane do budowy i przeróbki konstrukcji drewnianych (razem ponad 60 000 zł). Ukończenie dzieła wymagało jeszcze zakupu wielu materiałów do budowy i dekoracji frontu (deski, płyty, kleje, farby, lakiery, śruby, złocenia itd.). Całkowity koszt inwestycji wyniósł: 114 tys. zł (do uregulowania zostało nam jeszcze 18 tys. zł).

Dziękuję zatem wszystkim, którzy w budowę organów się włączyli, chcąc mieć swój udział w tym pięknym i potrzebnym w liturgii dziele. Niech dobry Bóg błogosławi naszej pracy i wszystkim ofiarodawcom za okazane serce i zrozumienie podjętej inwestycji. Cieszymy się, że wysiłek parafii został doceniony przez ks. Arcybiskupa, który osobiście dokona poświecenia organów w sobotę 29.09.2018 r. o godz. 11:00.

ks. Marek Niemir - proboszcz

 

 

1. Etap I - Wciąganie najcięższych elementów.

 

 

2. Etap II - Budowa miechów ogranowych.

 

 

3. Etap III

Etap III

 

4. Etap IV

 

Zobacz również

Plan Adoracji i święcenie potraw

Plan Adoracji i święcenie potraw
18/04/2019

Godzinowy plan adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz godziny święce...

Czytaj więcej...

Spowiedź przed Wielkanocą

Spowiedź przed Wielkanocą
15/04/2019

Godziny spowiedzi

Czytaj więcej...